Teatr Korez

Teatr Korez

 

Teatr na wyciągniecie ręki

 

Czym wyróżnia się Teatr Korez na tle innych obiektów teatralnych? Z pewnością zaangażowaniem aktorów i ich wkładem w powstanie i organizację spektaklu teatralnego. W Korezie nie spotkają Państwo szatniarzy ani bileterów. Tę pracę wykonują sami aktorzy. Jak wielkie jest więc zaskoczenie publiczności, która widzi na scenie aktorów, u których wcześniej zakupili wejściówkę w kasie biletowej.

 

Scena Teatru Korez

 

Teatr Korez znajduje się w kameralnym zaciszu Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, dawniej zwanym Górnośląskim Centrum Kultury. Obiekt ten powstał w 1981 r. i miał służyć jako centrum kongresowe KW PZPR. Głównym opiekunem całej inwestycji był Zdzisław Grudzień i dlatego też sami katowiczanie często nazywali budynek 'Dezember Palast'. Dopiero po szesnastu latach od oddania budynku do użytku, zawitał do niego Teatr Korez. Wówczas scena wyglądała jeszcze skromniej, a i widzowie nie mieli co liczyć na wygodną kontemplację sztuki. Publiczność zasiadała na drewnianych krzesełkach rozstawionych dookoła skromnej sceny pokrytej linoleum. Aranżacja widowni do najbogatszych także nie należała. Jedyną 'ozdobę' stanowiły rury wentylacyjne pokryte srebrną izolacją. I choć design nie należy do najbardziej wyrafinowanych, należy przyznać, że nadaje on charakter wnętrzu i na dobre przyjął się nie tylko w Teatrze Korez, ale także w sąsiedzkim Jazz Clubie Hipnoza.

 

Nietypowa scenografia

 

Czy może istnieć teatr bez kurtyny? Tak. Najlepszym tego przykładem jest Teatr Korez, w którym nie ma ani kurtyny, ani rampy. Sztuka wystawiana jest na drewnianym podeście, zaraz przed pierwszym rzędem publiczności. Ta nietypowa aranżacja łamie stereotyp niedostępności gry aktorskiej. W Korezie aktor gra bardzo blisko publiczności. Niecodzienne podejście aktorów do scenariuszy teatralnych i zamiłowanie do improwizacji sprawia, że aktorzy Korezu często grają także z publicznością.

 

Historia Teatru Korez

 

Początki Teatru Korez sięgają 1989 r. Pierwsze lata Teatr grał bez własnej sceny, występując gościnnie w domach kultury oraz świetlicach. Czteroosobowy zespół Teatru Korez mógł wystąpić właściwie w każdym miejscu - do swoich przedstawień nie potrzebowali dekoracji, skomplikowanej scenografii ani wymyślnych kostiumów. Od samego początku Teatr Korez stawiał na kontakt z publicznością oraz na odczarowanie stereotypu wyższości aktorów. W przeciwieństwie do typowego teatru, w Korezie gra opiera się w dużej mierze na improwizacji. Dlatego też warto wybrać się nawet kilka razy na ten sam spektakl, aby zobaczyć jego nowe wcielenie. W czasie przedstawień Korezu, scenariusze spektaklów zaczynają żyć swoim życiem. Aktorzy żywo reagują na emocje publiczności, zmieniając scenariusz spektaklu i angażując widzów do aktywnego udziału.

 

Teatr bezkonkurencyjny

 

Wieloletnie występy aktorów Korezu pozwoliły mu zbudować bardzo mocną markę i co najważniejsze - własną, lojalną publiczność. Teatr Korez nie utrzymuje się z publicznych dotacji, lecz ze sprzedaży biletów. To najlepiej świadczy o jego popularności. Jeżeli chcą Państwo sprawdzić na czym polega fenomen tego Teatru, zapraszamy do odwiedzenia Korezu, aby dać się ponieść prawdziwym i spontanicznym emocjom aktorskim.

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności