SOSNOWIEC

Obecna stolica Zagłębia Dąbrowskiego. Miastem jest od 1902r. Poprzednio istniejąca tu wieś licząca 61 000(!) mieszkańców nazywała się Sosnowice, od porastających całą okolice - sosen. Mylnie czasem sytuowana w obrębie GOP-u. Zdecydowanie trzeba podkreślić, że rzeka Przemsza rozdziela Górny Śląsk i Zagłębie, które należało do Małopolski, a później znalazło się w zaborze rosyjskim. Do dziś istnieją mało mądre uprzedzenia i animozje pomiędzy mieszkańcami tych części województwa. Pewnie już nikt nie wie skąd się wzięły, powtarzane bezrefleksyjnie nieco obraźliwe opinie.

Więc czemu o tym wspominam? Nasi Drodzy Goście. Uważam, że turystyka to nie tylko zwiedzanie zabytków, pięknych, ciekawych miejsc. To również poznawanie ludzi, ich sposobu życia , ich obyczajów, tradycji i kultury. To co powyżej napisałem, to po prostu istnieje.

Chyba tym uprzedzeniom należy zawdzięczać, że nie raz, nie dwa pomysł zwiedzania Sosnowca kwitowany jest charakterystycznym pukaniem się w czoło, i spojrzeniem pełnym politowania. Coś u biedaka nie tak z głową. A jednak...!

Przekraczamy Przemszę. Jak twierdzą złośliwi, Sosnowiec już przystąpił do strefy Schengen i nie trzeba posiadać paszportu.

Pierwszym miejscem do którego zaglądamy to Zamek Sielecki.

 

 

 

Budowla, o której pierwsze wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XV w, która została przebudowana w 1620 roku. Zniszczonemu obiektowi nadano obecny wygląd podczas remontu w latach 1999 - 2002. Obecnie mieści się w nim Sosnowieckie Centrum Sztuki-Zamek Sielecki.

 

Zwiedzanie:

Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki

ul. Zamkowa 2

tel. 32 266 38 42

poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 19.00;

sobota - niedziela godz. 15.00 - 19.00;

 

Następny przystanek robimy w parku otaczającym Muzeum miejskie. Placówka ta znajduje się w neobarokowym pałacu, wystawionym na zlecenie fabrykanta Ernesta Schona w 1885r.

 

 

Ekspozycja stała to dzieje saksońskich przemysłowców Schonów na terenie Sosnowca do 1945 roku, oraz ich wkład w rozwój miasta. Drugą stała wystawą jest ekspozycja polskiego szkła współczesnego.

 

 

Oprócz powyższych wystaw są też ekspozycje czasowe np. twórczość rodziny Kossaków Juliusza, Wojciecha lub Jerzego. 0bejmuje jednak nie tylko malarstwo, ale również twórczość literacką Zofii Kosasak - Szczuckiej, poezję Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej (pro domo Kossak), że o pisarce Magdalenie Samozwaniec (siostrze Marii) nie wspomnę. Nawet jeśli kogoś nie interesują te ekspozycje, to warto zobaczyć pałac, przejść się po parku a na koniec (wszak nie samą sztuką człowiek żyje) zjeść i napić się czegoś dobrego w restauracji 'Belweder' w podziemiach pałacu.

 

Zwiedzanie

Muzeum - Pałac Schoena

ul.Chemiczna 12

tel. (32) 363-45-10

kwiecień - październik

wtorek - sobota godz. 10.00 - 17.00;

niedziela godz. 12.00 - 17.00;

listopad - marzec

wtorek, czwartek, piątek godz. 10.00 - 15.00;

środa, sobota godz. 10.00 - 17.00;

niedziela godz. 12.00 - 17.00;

 

Pisałem powyżej o zaborze rosyjskim. W Sosnowcu została do dziś pamiątka po tamtym okresie.

Jest to cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiary, Nadziei, Luby i ich matki Zofii. Wybudowana 1889r. jest jedyną z trzech, które tu niegdyś stały, a zarazem jedna z dwóch istniejących do dziś w naszym województwie (druga stoi w Częstochowie).

 

 

Cerkiew można zwiedzać w niedzielę i święta w godz. 9.30 - 10.30, lub w przypadku grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu zwiedzania z proboszczem świątyni.

Tel. (32) 266-07-79.

UWAGA. Do duchownego można się zwracać per 'proszę księdza'. Określenie 'pop' jest określeniem pejoratywnym, jak nasze słowo 'klecha'.

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności