Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego

 

Początki Filharmonii Śląskiej

 

Filharmonia Śląska to jedna z najstarszych instytucji kulturalnych na Górnym Śląsku. Jej historia sięga 1945 r. To właśnie w odgłosach II wojny światowej muzycy przygotowywali się do pierwszego koncertu symfonicznego. Początkowo orkiestra złożona była z kilkudziesięciu muzyków. Pod dyrekcją kolejnych władz, instytucja stale się rozwijała i zyskiwała coraz to większe uznanie zarówno wśród publiczności, jaki samego świata muzycznego. Dzięki zaangażowaniu Karola Stryja - jednego z późniejszych dyrektorów Filharmonii i jego pasji do krzewienia muzyki klasycznej, instytucja przeżywała największy w swojej historii rozkwit. Na początku lat osiemdziesiątych orkiestra Filharmonii liczyła ponad stu muzyków oraz sześćdziesięcioosobowy chór.

 

Orkiestra Filharmonii Śląskiej często brała gościnny udział w wielu edycjach 'Warszawskiej Jesieni', podczas których nawiązywały się bliskie relacje z Filharmonii z wybitnymi kompozytorami w tym m.in. z Henrykiem Mikołajem Góreckim Wojciechem Kilarem czy Bolesławem Szabelskim. Bliska współpraca z kompozytorem Henrykiem Góreckim doprowadziła do nadania nowej nazwy Filharmonii. Od roku 2011 Filharmonia przyjęła imię Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Repertuar Filharmonii Śląskiej

 

Obecnie Filharmonia Śląska to jedna z najprężniej działających instytucji muzycznych w Polsce. Jako jedyna w naszym kraju może pochwalić się aż trzema stałymi zespołami artystycznymi - orkiestrą symfoniczną, orkiestrą kameralną oraz chórem. Filharmonia Śląska słynie przede wszystkim z krzewienia muzyki klasycznej. W jej repertuarze znajdziemy także muzykę współczesną, a także utwory nawiązujące do śląskich korzeni.

 

Zachwycająca architektura gmachu Filharmonii

 

Przez lata funkcjonowania obiekt uległ znaczącym zniszczeniom, m.in. na skutek szkód górniczych. Dlatego też potrzebna było renowacja tego zabytkowego obiektu. Prowadzony w latach 2010 - 2014 remont Filharmonii zmienił jej oblicze nie do poznania. Rozbudowana i zmodernizowana siedziba Filharmonii urzeka swoim wyglądem. Sam remont pochłonął aż 47 mln zł. Poza odnowieniem sali koncertowej oraz wybudowaniu nowej sali kameralnej, obiekt wzbogacił się także o salę seminaryjną oraz podniebną kawiarnię melomana.

 

Nie tylko muzyka

 

Kawiarnia melomana to idealne miejsce dla wszystkim miłośników muzyki klasycznej oraz pysznej kawy. Na dachu Filharmonii znajduje się Zielony Ogród Muzyczny. Jeżeli więc szukają Państwo wyjątkowego miejsca, w którym można delektować się wspaniałym towarzystwem przy aromacie pysznej kawy oraz dźwiękach wybitnej muzyki klasycznej, to podniebny ogród Filharmonii będzie doskonałym wyborem.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności