Gliwicki Teatr Muzyczny

Gliwicki Teatr Muzyczny

 

Bogate tradycje GTM

 

Gliwicki Teatr Muzyczny kontynuuje taneczne i rozrywkowe tradycje miasta. Pomimo iż, jego powstanie datuje się dopiero na rok 2001, to jednak należy podkreślić, iż bezpośrednio nawiązuje do działalności Operetki Śląskiej i Teatru Muzycznego w Gliwicach.

 

Teatr Trzech Miast

 

Aby poznać tradycje Gliwickiego Teatru Muzycznego należy sięgnąć daleko wstecz na kartach historii tego miasta, aż do 1890 r. Wtedy to powstał Teatr Miejski w Gliwicach, instytucja która tętniła życiem kulturalnym i zmieniła oblicze Gliwic. Był to na ówczesne lata jeden z najlepiej wyposażonych obiektów operowych pod względem akustycznym. Od roku 1924/1925 Teatr został siedzibą zespołu teatralnego trzech miast - Gliwic, Bytomia oraz Zabrza. Przyjął wówczas nową nazwę - Górnośląski Teatr Trzech Miast. Niestety II wojna światowa nie pozwoliła na przetrwanie obiektu. W 1944 r. Armia Czerwona spaliła budynek i pozostały po nim tylko zniszczone mury.

 

Ruiny Teatru Victoria

 

Dla mieszkańców Gliwic obiekt ten miał szczególne znaczenie. Wieloletnie prace budowlane prowadzone pod nadzorem Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach zakończyły się powodzeniem. W 1996 r. ponownie otwarto scenę i nadano jej nazwę 'Ruiny Teatru'. Obecnie Ruiny to niezwykle popularne miejsce kulturalne w Gliwicach. Liczne spektakle teatralne, koncerty, seanse kinowe oraz występy artystyczne potwierdzają, iż wieloletnie odtworzeniowe zakończyły się sukcesem.

 

Sceny GTM

 

Obecnie GTM tworzą trzy sceny:

  • Teatr na ulicy Nowy Świat,
  • Ruiny Teatru Miejskiego
  • Scena Bajka w kinie studyjnym Amok.

 

Repertuar Teatru Muzycznego

 

Ogromna różnorodność repertuarowa sprawia, że GTM to jedna z najprężniej działających instytucji kulturalnych w woj. śląskim W programie artystycznym GTM znajdziemy:

  • spektakle taneczne,
  • musicale,
  • operę,
  • operetkę,
  • koncert symfoniczny,
  • baśń,

oraz wiele innych gatunków.

 

Kino studyjne Amok

 

Gliwicki Teatr Muzyczny prowadzi także kino studyjne Amok, w którym wyświetlane są filmy niekomercyjne. Amok często organizuje także przeglądy twórczości uznanych artystów kinematografii.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności