Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

 

Powstanie NOSPRu

 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia została założona w 1935 r. w Warszawie, wtedy jeszcze nie posiadała statusu instytucji narodowej. Na skutek wybuchu drugiej wojny światowej NOSPR musiał zawiesić swoją działalność. Dopiero po zakończeniu wojny, w 1945 orkiestra została przeniesiona do Katowic. Na nadanie statusu instytucji narodowej, NOSPR musiał czekać, aż 60 lat, kiedy to ówczesny minister kultury docenił wkład tej instytucji w rozwój muzyki.

 

Przez wiele lat siedzibą NOSPRu było Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek (dawniej GCK). Dopiero w 2014 r. NOSPR otrzymał nowy gmach, który zachwyca swoją architekturą i zdobywa ogromne uznanie wybitnych architektów oraz światowej sławy muzyków.

 

Budowa nowej siedziby NOSPRu

 

Nowy gmach NOSPRu został wybudowany na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego 'Katowice'. Architektura budynku nawiązuje do industrialnych korzeni śląska. NOSPR to dzisiaj zdecydowanie najpiękniejsza wizytówka Śląska, wybitne arcydzieło sztuki architektonicznej. Nawet w pustej sali koncertowej można podziwiać niesamowitą grę struktury ścian, światła oraz perfekcyjnej akustyki.

 

Już sama bryła nasuwa skojarzenia z muzyką. Elewacja budynku to połączenie śląskiej kultury z perfekcyjnym rytmem muzyki. Gmach budynku nie tylko nawiązuje do śląskiej kultury, ale sam w sobie jest opowieścią i tworzy nowy etap na kulturalnych kartach Śląska.

 

Strefa kultury w Katowicach

 

Architektem nowej siedziby NOSPRu jest Tomasz Konior, który od wielu lat zmienia przestrzeń śląska. Budynek NOSPRu zlokalizowany jest w katowickiej strefie kultury, zaraz w sąsiedztwie Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

 

Ceglany monolit to prawdziwa świątynia brzemienia. Sala główna mieści 1800 osób, a sala kameralna do 300 melomanów. Falujące struktury betonu, połączone z drewnem brzozowym oraz egzotycznym wprowadzają ciepłą atmosferę wnętrza. 670 punktów świetlnych umożliwia stworzenie niesamowitej przestrzeni światła, a dodatkowe 500 reflektorów to narzędzie do wytworzenia niesamowitych efektów w czasie koncertów. Architektura wnętrza zachęca do występów wybitnych twórców światowej muzyki klasycznej.

 

Układ sal koncertowych

 

Sala koncertowa katowickiego NOSPRu zbudowana jest w układzie przypominającym winnicę. Zgodnie z tym układem publiczność otacza dookoła estradę i niezależnie czy siedzimy na parterze czy na balkonach słyszymy identyczny dźwięk.

 

Perfekcyjna akustyka

 

Największym atutem NOSPRu jest jednak nie wygląd budynku, ale jego akustyka. Aby osiągnąć perfekcję dźwięku do współpracy zaproszono samego mistrza w dziedzinie akustyki. To właśnie Yasushisa Toyota kierował pracami akustycznymi przy budowie NOSPRu. Wcześniej japońska firma Nagata Acoustics pracowała także przy budowanie tak wspaniałych sal jak Suntory Hall w Tokio czy Walt Disney Hall w Los Angeles oraz Concertgebouw w Amsterdanie. O tym jak wielkie znaczenie miała budowa obiektu NOSPRu świadczy zainteresowanie najwybitniejszych muzyków, kompozytorów oraz dyrygentów polskiej sceny muzyki klasycznej. Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Eugeniusz Knapik, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk oraz wielu innych wybitnych muzyków aktywnie angażowało się w konsultacje dotyczące ostatecznego wyglądu oraz funkcjonalności obiektu. Dzięki temu siedziba NOSPRu zachwyca prostotą architektury, pomysłowym zagospodarowaniem przestrzeni, wspaniałymi salami koncertowymi oraz perfekcyjną akustyką.

 

I chyba już więcej nie trzeba zachwalać tego miejsca. Warto jednak dodać, że poza przepiękną architekturą, NOSPR to przede wszystkim znakomici muzycy, koncerty najwybitniejszych sław oraz przestrzeń dla rozwoju muzyki. NOSPR stał się nie tylko wyjątkową wizytówką Katowic, ale przede wszystkim symbolem przemiany Katowic i jej kulturalną duszą.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności