Teatr Nowy

Teatr Nowy

 

Powołanie Teatru Nowego w Zabrzu

 

Teatr Nowy w Zabrzu powstał w 1959 roku. Jako swojego patrona Teatr przyjął imię Gustawa Morcinka - wybitnego polskiego pisarza okresu międzywojennego, związanego z regionem Śląska.

 

Architektura Teatru Nowego

 

Obiekt, w którym mieści się obecnie Teatr, został wybudowany w 1900 r. jako miejsce rozrywki dla urzędników oraz robotników Huty Donnersmarcka. Sam budynek jest niezwykle dekoracyjny, stworzony w stylu historyzmu z wyraźnymi elementami secesji. Wnętrze budynku zdobią arkady balkonów oraz kapitele kolumn, które wzbogacone są wyrazistymi motywami kwiatów oraz roślin.

 

W pierwszym okresie funkcjonowania budynku, znajdowała się w nim restauracja, biblioteka, a także jedyna ówcześnie sala teatralno-koncertowa. Na scenie Teatru najczęściej występowały niemieckie zespoły teatralne. W późniejszym okresie budynek został zaadoptowany na potrzeby kasyna Huty Donnersmack. Dopiero po roku 1927 do budynku ponownie wróciła działalność teatralna i gościnne występny niemieckich zespołów teatralnych.

 

Popularność Teatru

 

Od początku istnienia Teatr cieszył się ogromną popularnością mieszkańców Zabrza. Na swoim koncie Teatr ma już ponad 220 premier, w tym premiery autorów śląskich (m.in. Albina Siekierskiego, Stanisława Bieniasza, Stanisława Piskora). W zabrzańskim Teatrze Nowym pracowało (lub z nim współpracowało) wielu wybitnych aktorów scen śląskich, nagrodzonych Złotymi i Srebrnymi Maskami - ważnym regionalnym wyróżnieniem dla najlepszych twórców teatralnych.

 

Co warto zobaczyć?

 

Repertuar Teatru jest niezwykle bogaty. Znajdziemy w nim spektakle klasyki światowej oraz polskiej, a także współczesną dramaturgię. Ponadto w Teatrze odbywają się także liczne spektakle dla dzieci oraz sztuki literackie. Aby zobaczyć przedstawienie aktorów Teatru Nowego nie trzeba wybierać się do Zabrza. Aktorzy prowadzą aktywną działalność objazdową, dzięki czemu trafiają ze swoją sztuką do mieszkańców wielu miast woj. śląskiego, opolskiego oraz małopolskiego.

 

Teatr nowy jest także organizatorem jednej z najciekawszych inicjatyw artystycznych w regionie. Wspólnie z Miastem Zabrze od 2000 r. organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej 'Rzeczywistość przedstawiona'.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności