Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Teatr Śląsk im. St. Wyspiańskiego

 

Jeżeli chcesz zobaczyć największą scenę teatralną na Górnym Śląsku musisz odwiedzić Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. O wyjątkowości tego miejsca świadczy zarówno bogata historia, niesamowita plejada artystów związanych z Teatrem, jak i rola, którą Teatr pełni obecnie w przestrzeni kulturalnej Śląska.

 

Historia Teatru Śląskiego w Katowicach

 

Aby poznać początki działalności Teatru Śląskiego musimy przenieść się do roku 1907. Wtedy to zakończyła się budowa Teatru Śląskiego, który został zaprojektowany przez Carla Moritza. Burzliwa historia Śląska miała duży wpływ na rozwój tego obiektu. Przez pierwsze lata swojej działalności, Teatr Śląski był teatrem niemieckim. Dopiero po 15 latach, gdy Śląsk powrócił do granic Polski, również Teatr Śląski został przywrócony w polskie ręce. Przez lata swojej działalności Teatr gościł najwybitniejszych aktorów polskiej sceny, w tym m.in. Gustawa Holubka, Tadeusza Łomnickiego, Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Kolbergera czy Marka Kondrata.

 

Sceny Teatru Śląskiego

 

Teatr Śląski to trzy sceny - Scena Główna, Scena Kameralna oraz Scena w Malarni. Każda z nich zachęca atrakcyjnym repertuarem i osobliwą scenografią. Scena Główna to miejsce inscenizacji największych klasyków oraz podniosła funkcja narodowej sceny Śląska. Na powstałej w 1981 r. Scenie Kameralnej króluje twórczość współczesna - znakomite dramaty polskie oraz zagraniczne. Z kolei otwarta w 1992 r. mała Scena w Malarni (utworzona w dawnej siedzibie loży masońskiej) wprowadza wyjątkową atmosferę w czasie inscenizacji współczesnych sztuk teatralnych.

 

Urzekająca architektura obiektu

 

Teatru Śląskiego nie możesz ominąć w czasie swojej podróży do Katowic. Piękna architektura budynku oraz jego lokalizacja sprawiają, że nie przejdziesz obojętnie obok murów Teatru Śląskiego. Teatr urzeka nie tylko swoją architekturą, ale także artystyczną duszą. Aby się o tym przekonać, wybierz się na jedną ze sztuk i daj się ponieść aktorskim emocjom. Teatr Śląski zachwyca bogatym repertuarem, w którym znajdziemy inscenizacje klasycznych dramatów, a także twórczość współczesną.

 

Co warto zobaczyć w Teatrze Śląskim?

 

Spośród bogatego repertuaru Teatru możesz wybrać światowej sławy dramaty, jak i komedie, które rozbawią Cię do łez. Jedną z takich właśnie inscenizacji jest 'Mayday' R. Cooneya. Farsa pobiła wszelkie rekordy popularności na śląskiej scenie teatralnej. Niezwykle zabawna historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, grana jest niezmiennie od ponad 20 lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. 'Mayday' nie tylko rozśmiesza, ale także wyzwala 'sceniczne hormony szczęścia', dlatego zarezerwuj bilet dużo wcześniej przed swoim przyjazdem do Katowic, bo bilety rozchodzą się w kilka dni po ogłoszenia nowego repertuaru.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności