Częstochowa

Generalne skojarzenie: Częstochowa = Jasna Góra! Nie ulega wątpliwości. Wzgórze jasnogórskie, bazylika, klasztor i oczywiście cudowny obraz Czarnej Madonny. Stolica religijna Polski, miejsce kultu! To wszystko się zgadza. To ale czy to wszystko czym może pochwalić się Częstochowa? NIE!

Szanowni Państwo nie obawiajcie się, że zaprowadzę Was na manowce. Zapraszam na spacer po mieście. Wyszliście wzmocnieni z kościoła i teraz potrzebujecie chyba innych doznań. Nie pędźcie na dworzec i szybko do domu. Zatrzymajcie się w oazie zieleni jaką są parki jasnogórskie. Ich stare gęste drzewa, kryją szereg ciekawych obiektów. Zajrzyjmy do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie nieco inaczej niż przed chwilą, możemy również popatrzeć w niebo Trzeba też w końcu zejść na ziemię. Zapraszam do wnętrz zabytkowej zagrody włościańskiej. przecież właśnie dawni mieszkańcy uprawiali tę ziemię. A może chcecie zobaczyć wystawę etnograficzną, oddającą kulturę i folklor okolic Częstochowy. Co? Jesteście zaskoczeni tak urozmaiconą propozycją, a przecież pewnie nie raz przechodziliście tuż obok. Co słyszę? Że nie zdążycie na pociąg, a następny bardzo późno i nie dotrzecie do domu. Zaraz, zaraz. A kto Wam zabroni zostać dłużej? W takim mieście można poszukać noclegu w zależności od możliwości finansowych i upodobań. Zastanówcie się, zwłaszcza, że jeszcze daleko do końca spaceru. Przecież zanim opuścimy tę enklawę zieleni, trzeba wejść w czeluści chodników Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Zgromadzone tam eksponaty dają wgląd w ciężką pracę górników, nie tylko węglowych. Przed nami licząca 1500 metrów Aleja N.M.P. a właściwie jak mówią mieszkańcy, to Aleje, albowiem dla wygody dzielą ją na trzy części. Mijamy charakterystyczną neobizantyjską budowlę, czyli dawną cerkiew Cyryla i Metodego, a obecnie kościół św. Jakuba Apostoła. W 1947 roku, po przejęciu cerkwi przez Kościół katolicki ówczesny proboszcz z zapałem godnym lepszej sprawy, starał się (całe szczęście bezskutecznie) zmienić wygląd zewnętrzny świątyni. Proszę się przypadkiem nie martwić, mieszkańcy wyznający prawosławie, posiadają swoje miejsce kultu, nowoczesną cerkiew p.w. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej przy ul. Kopernika, która to ulica jest symbolem ekumenizmu i tolerancji, albowiem mieści się na niej również kościół ewangelicko-augsburski(tzw. Luterański). W końcu to wszystko religia chrześcijańska.

Myślę, że nie jesteście zmęczeni. Widziałem przecież, że przysiadaliście na ławeczkach obok wykonanych z brązu postaci: Marka Perepeczki, Haliny Poświatowskiej, czy też Władysława Biegańskiego lekarza, uznanego częstochowianinem przełomu XIX i XX wieku. Nie chcę Was zanudzić, ale chyba trzeba zajrzeć do dawnego ratusza na pl. Biegańskiego, który obecnie jest główną siedzibą Muzeum Miejskiego. Skoro już o muzeum mowa to jest ich jeszcze parę, ale ileż muzeów można zobaczyć jednego dnia ?

Moment. Zapomniałem, że zostajecie jeszcze na następny dzień, więc proponuję Fabrykę - Muzeum Zapałek przy ul.Ogrodowej i Muzeum Kolei - Warszawsko - Wiedeńskiej, które mieści się w budynku dworcowym stacji Częstochowa Stradom. Wnętrza przybliżają historię kolei, która też szalenie szybko się zmienia i gdyby nie zapał paru społeczników, nic byśmy o niej nie wiedzieli. Nie będę was śledził gdzie spędzacie wieczór i ew. kawałek nocy. Może to będzie zaskoczenie, ale tutaj można świetnie się zabawić. Spektrum ciekawych miejsc jest szerokie i uwaga(!) nie raz trzeba mieć dokument z którego wynika, że się ma ukończone 18 lat. Tylko żeby nie było na mnie. Do niczego nie namawiam. Przecież możną pójść na romantyczny spacer nad Wartę, lub po prostu pochodzić po urokliwych uliczkach napawając się atmosferą tego wyjątkowego miasta. Ostatnie pytanie. Warto było zostać dłużej ? Traktuję to pytanie jako całkowicie retoryczne:-)

PS. Mówicie, że macie zarezerwowany nocleg w katowickim Hostelu na ul. Mariackiej 13 i jak tu zostać na noc w Częstochowie? Bardzo prosto. Na przyszłość należy tu przyjechać w drodze na Górny Śląsk (Częstochowa to co prawda woj. śląskie, ale należy do historycznych ziem Małopolski), albo mając w pamięci gościnność gospodarzy hostelu, udać się do Częstochowy, traktując to jako kolejny etap podróży po najpiękniejszym kraju świata: czyli po Polsce, której częścią jest Śląsk!

Do zobaczenia w Katowicach!

 

Zwiedzanie wszystkich obiektów należących do Muzeum Miejskiego

http://www.muzeumczestochowa.pl/zwiedzanie/

 

Zwiedzanie Muzeum Zapałek

http://www.zapalki.pl/zwiedzanie/

 

Zwiedzanie muzeum Kolei

http://tpkww.onet.pl/

 

 

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności