Muzeum Powstań Śląskich - Świętochłowice.

 

Pisane dnia 2 maja 2016r.

 

Czemu akurat ten tekst sygnuję datą? Czemu ma to służyć?

Uświadomiłem sobie że w noc z 2/3 maja przypada 95 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. To najważniejsze z trzech powstań. To w jego wyniku, Polsce przyznano znacznie większa część Śląska niż planowano początkowo po przeprowadzonym 20.03.1921 plebiscycie, którego wynik był korzystny dla Ślązaków optujących za pozostawieniem Śląska w Niemczech (59,4%).

 

Zabytkowy tramwaj  w Muzeum Powstańców Śląskich

 

Ale nie jest moim zamiarem prowadzenie wykładów historycznych. Z drugiej strony nie poznają państwo Śląska i nie będą w stanie go dogłębnie zrozumieć, bez poznania historii powstań, ich przebiegu, przyczyn wybuchu. To zupełnie inne powstania niż zrywy niepodległościowe w XIX wieku, że już nie wspomnę o Powstaniu Warszawskim.

 

Z reguły jedynie zapraszam do zwiedzania tej pięknej ziemi, ale tym razem posunę się do zdecydowanego stwierdzenia: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, trzeba zobaczyć obowiązkowo'!!! Tu jest zawarty kawałek dziejów Naszej Ojczyzny. Dziejów o których większość z nas stanowczo zbyt mało wie. Oj! Skomplikowane to były czasy. Kipiały emocje, ścierały się poglądy, narastał konflikt na linii Korfanty - Piłsudski. Na marginesie to obaj panowie spoglądają niechętnie na siebie, z cokołów pomników ustawionych przy gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Zobaczcie koniecznie. To max. 5 minut spaceru od hostelu. Ja wiem , że w nim jest tak miło, że nie chce się czasem wychodzić, ale nie po to, nas odwiedziliście.

 

 

Stoimy przed pięknie wyremontowanym budynkiem wykonanym w 1907 roku w/g. projektu Emila i Georga Zillmannow ( to ci sami, którzy zaprojektowali osiedla na Giszowcu i Nikiszowcu).

 

Do 1939 roku mieścił się tu Urząd Gminy Świętochłowice, w czasie okupacji posterunek Schutzpolizei. Do roku 1999, kiedy to budynek spłonął w noc sylwestrową, swoją siedzibę miała tu milicja, a po 1989 roku policja. Kto widział te niszczejące ruiny, nie może uwierzyć własnym oczom, jakie nastąpiły zmiany. Wchodzimy do środka. Ekspozycja robi wrażenie. To placówka na miarę XXI wieku. Multimedialne efekty sprawiają, że przenosimy się do rzeczywistości z lat 20-ch.Wirtulny przewodnik prowadzi nas przez kolejne pomieszczenia i piętra. Każde piętro poświecone jest kolejnym powstaniom. Z ukrytych głośników dobiegaja słowa powstańczych piosenek. Oglądamy makiety ale i wirtualne plany potyczek i bitew, łącznie z najważniejszą bitwą pod Anabergiem (Górą św. Anny). Odbywamy podróż powstańczym tramwajem. Jesteśmy w różnych historycznych wnętrzach np. sali szkolnej zamienionej na lokal plebiscytowy, stajemy przed kioskiem z prasą , gdzie wita nas wirtualny sprzedawca. Ale nade wszystko poznajemy bohaterstwo powstańców, tragedie osieroconych rodzin wszystko to stanowi o śląskim etosie. Nie mam dość umiejętności by opisać wszystkie ciekawostki tej ekspozycji. Chylę głowę przed jej twórcami.

 

 

Po takiej skomasowanej dawce edukacyjnej, jesteśmy ciut zmęczeni. Proszę się nie martwić. Gospodarze obiektu przewidzieli to. Schodzimy do suteryny do niewielkiej kawiarenki a tam... każdy znajdzie coś pysznego dla siebie. Można spokojnie przemyśleć to wszystko co się widziało i inaczej spojrzeć na dzieje tej ziemi i jej mieszkańców. Warto było. Prawda?

 

Muzeum Powstańców Śląskich

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH

ul. Wiktora Polaka 1

41-600 Świętochłowice

tel.: 32 245 23 88 (rezerwacja biletów).

 

GODZINY OTWARCIA

  • Pn, wt, śr, pt: 9.00 - 17.00
  • Czw: 9.00 - 18.00
  • Sob, nd: 12.00 - 17.00
  • W ostatni czwartek miesiąca Muzeum nieczynne - dzień techniczny

 

CENNIK

  • Bilet normalny     10 zł
  • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci)     6 zł
  • Bilet rodzinny (3-6 osób)     20 zł
  • Bilet grupowy (od 10 osób)     5 zł od osoby Zwiedzanie z przewodnikiem     20 zł (prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie).
  • W niedzielę wstęp bezpłatny.

 

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności