Świątynie trzech wyznań - Katowice

Wychodząc z hostelu i spoglądając w prawo widzimy potężną bryłę kościoła mariackiego, zamykającą ulicę od strony wschodniej. Świątynia zbudowana z jasnego dolomitu śląskiego, do niedawna miała mury czarne jak węgiel wydobywany z trzewi śląskiej ziemi. Parę lat wstecz gruntownie oczyszczone mury wyglądają tak jak w momencie powstania w latach 1862 - 1870. Był to pierwszy kościół katolicki w powstających Katowicach. Oczywiście były kościoły np. w Dębie lub Bogucicach, ale w tamtym czasie nie były one jeszcze częścią Katowic Zapraszamy do wnętrza. Przechodzimy przez kruchtę, nad którą znajduje się wysoka na 71 m wieża.

 

 

Wchodzimy do nawy głównej. Uwagę zwracają witraże projektu Adama Bunscha ucznia Józefa Mechoffera. Po lewej północnej, ciemniejszej stronie przedstawiają one symbole złego, grzesznego postępowania.

 

 

Natomiast vis-a-vis po słonecznej stronie południowej przedstawione są cnoty chrześcijańskie. Wyraziste kolory i ornamentyka. Kontrast oświetlenia i kolorystyki robi duże wrażenie. Proszę też wrócić uwagę na cykl obrazów Józefa Unierzyskiego - nota bene był on zięciem Jana Matejki. Cykl ten nosi nazwę 'Cyklu Maryjnego'.

 

 

Szanowny gościu, mówisz, że jesteś niewierzący i co Cię obchodzi ten refleksyjny wystrój? Nikt nie każe się Tobie modlić. Jednak i Tobie potrzebna jest czasem chwila wyciszenia i refleksji. Wnętrze świątyni świetnie się do tego nadaje. Panuje tu atmosfera ciszy i spokoju. Chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o tej Świątyni ? Proszę oto namiary teleadresowe na kancelarię parafialną:

 

Rzymsko - katolicka Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Plac ks. Emila Szramka 1

Tel. (32) 258 77 44 lub (32) 253 97 27

 

Proszę się skontaktować, a najpewniej ktoś Państwa oprowadzi.

 

Skoro już mówimy o świątyniach które powstały nieomal równocześnie z naszym miastem, to nie możemy pominąć najstarszej z nich. Krótki spacer doprowadza nas na ulicę Warszawską , która nosiła w tym czasie nazwę Friedrichstraße .Tam na narożniku z ulicą Schulstraße (obecnie Szkolną) powstała pierwsza budowla sakralna w Katowicach - kościół ewagelicko-augsburski pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Wybudowano go bardzo szybko, w latach 1856 - 1858.Wobec gwałtownego wzrostu ilości wiernych, został on rozbudowany w latach 1899 - 1902 i do dziś przetrwał w niezmienionej formie.

 

 

Wartościowe witraże w prezbiterium, przedstawiające sceny biblijne, ufundowała w 2. połowie XIX w. rodzina Tiele-Wincklerów. Witraże boczne pochodzą z 1901 r. Cennymi zabytkami w kościele są ponadto zachowana pierwotna ambona obłożona płaskorzeźbami i 41-głosowe organy firmy Sauer z 1922 r., na których odbywają się liczne koncerty. Ołtarz dłuta Artura Cieńciały z Wisły pochodzi z 1949 r. (pierwotny został niestety rozebrany w okresie, kiedy budynkiem w latach 1945 - 1947, zarządzał Kościół Rzymskokatolicki.

 

 

Zwiedzanie kościoła odbywa się pod przewodnictwem, chętnie oprowadzających duchownych luterańskich. Opowiadają nie tylko o historii świątyni i jej wyposażeniu ale również chętnie odpowiadają na pytania dot. liturgii, zasad wiary itp.

 

Zwiedzanie można uzgodnić:

Parafia Ewangelicko-Augsburska

w Katowicach

ul. Warszawska 18

tel./fax: 32 253 99 81

 

W Katowicach istniała do 1939 roku jeszcze jedna spora społeczność wyznaniowa. Byli to wyznawcy judaizmu. Historia ich synagogi jest odzwierciedleniem tragicznego losu w czasie okupacji hitlerowskiej.

Zapraszam na spacer. Przechodzimy przez wyremontowany wreszcie po wielu latach Rynek i wchodzimy na ulicę Mickiewicza (dawniej August-Schneiderstraße) . Po jej prawej stronie widnieje eklektyczny budynek dawnej Łaźni Miejskiej

 

 

wybudowany w latach 1894-1895.Kawałek dalej widnieje budynek obecnego III Liceum im. Adama Mickiewicza,

 

 

wybudowany w podobnym stylu. w latach 1898 - 1900. Natomiast między niemi w latach 1896 - 1900 powstała wspaniała Wielka Synagoga. Architektura tych budynków współgrała ze sobą idealnie (vide zdjęcie).

 

 

Najbardziej charakterystycznym elementem synagogi była wielka kopuła o żebrowej konstrukcji, znajdująca się bezpośrednio nad główną salą modlitewną. Na jej szczycie umieszczona była latarnia. Kolejnym efektownym elementem były późnogotyckie ogromne okna ozdobione koronkowymi maswerkami oraz naczółki zwieńczone strzelistymi wieżyczkami.

 

 

Wewnątrz przed główną salą znajdował się prostokątny hol w którym znajdowały się również szatnie, pokój zaślubin oraz kancelaria. Skrzydła przedsionku zwieńczone były kopułkami. Główna sala modlitewna mogła pomieścić około 1120 osób, po 670 dla mężczyzn i 450 dla kobiet[4]. Niestety 4.09 1939r. świątynia została spalona przez hitlerowców, a jej ruiny po 1945r. zostały rozebrane, a cegła z jej rozbiórki pojechała do Warszawy.

 

 

Dziś na Placu Synagogi stoi jedynie niewielki obelisk przypominający o tym, że tu znajdowała się ta świątynia.

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności