Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Wypoczęli Państwo? Zatem wyruszamy do Parku w Reptach, będących dzielnicą Tarnowskich Gór. Założony w XIX wieku, na blisko 500 ha park, jest wspaniałym miejscem do wypoczynku i spacerów wśród bujnej zieleni.

Naszą uwagę zwracają dwa niewielkie cylindryczne budynki stojące w odległości mniej więcej 600 metrów od siebie i klasycystyczna brama, z której zza kraty, wycieka potoczek, zasilający rzeczkę Dramę, a następnie Odrę i w rezultacie wody Bałtyku.

 

 

Te dwa budyneczki to szyby 'Ewa' i 'Sylwester' wybudowane w latach 20-ch XIX wieku, jako szyby wentylacyjne, prowadzące do jednej z wielu sztolni (korytarzy) odwadniających wyrobiska kopalni 'Fryderyk'. Miedzy tymi szybami kursują wahadłowo łódki przewożące turystów. Jeśli ma się szczęście, to uda się zejść szybem 'Sylwester' znacznie głębszym, a wyjść szybem 'Ewa' o znacznie mniejszej ilości stopni do pokonania. Piszący te słowa wie o czym mówi, bo przetestował nie raz, obie kombinacje.

Przewodnik a zarazem nasz 'gondolier' bezpiecznie pomaga zająć miejsce w ustawionych szeregiem łodzi. Ostrzega przed trzymaniem dłoni na burtach, które co chwila uderzają o skalne ściany.

 

 

Płyniemy. Dość wysoko sklepiony strop. Łodzie spokojnie przemierzają 600-metrowy chodnik. Chłodno i oczywiście wilgotno. Ale co z tego? Przewodnik ciekawie opowiada, widać współcześnie powstające małe stalaktyty. Dobijamy do mety najdłuższego podziemnego spływu w Polsce.

Zimno? Jak wdrapiecie się na górę, to będzie ciepło. Gwarantuję. Zapraszam na dalszy ciąg wycieczki. To chyba będzie clou 2-dniowego pobytu w Tarnowskich Górach.

 

Zwiedzanie

 

Godziny otwarcia

  • 11.00 - 15.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach I, II, III, XI, XII)
  • 10.00 - 16.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach IV, V, IX, X)
  • 10.00 - 17.00 codziennie (w miesiącach VI, VII, VIII)

 

Ceny biletów

  • 18,00 zł, bilet normalny  
  • 13,50 zł, bilet ulgowy 
Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności