Anton Uthemann.

Przyznaję się do błędu. Czymże jest opowieść o Giszowcu i Nikiszowcu bez wspomnienia o Antonie Uthemannie.

  Ten urodzony w 1862r. a zmarły w 1935r. − górnik z wykształcenia, niemiecki tajny radca górniczy, generalny dyrektor koncernu Georg von Giesches Erben, był jednym z budowniczych Giszowca i Nikiszowca. Od 1905 roku kiedy to został generalnym dyrektorem koncernu 'Georg von Giesches Erben' do 1913 roku kierował i nadzorował budowę obu osiedli.

 

Słowo 'nadzorował' należy rozumieć szalenie dokładnie. Nie raz, nie dwa nagle zjawiał się nocą, by sprawdzić, czy ktoś przypadkiem nie kradnie materiałów z budowy. Potrafił też 'z nikąd', zupełnie niespodziewanie zjawić się wśród robotników i ostro oceniał postęp i jakość wykonywanych prac. Można powiedzieć, że była to słynna pruska dokładność. Ale też chyba coś więcej. To była odpowiedzialność za powierzone mu obowiązki. Był po prostu uczciwym, solidnym człowiekiem. Co prawda część Giszowca legła w gruzach w starciu ze spychaczami, ale reszta budynków nadal tkwi solidnie na swoim miejscu mimo ,że ma ponad 100 lat. Że o mocnych murach 'Nikisza' już nie wspomnę.To jest właśnie jego zasługa.

 

Do dziś dom, który zajmował, nosi nazwę willi Uthymanna.

 

 

Bogata jest jej historia. Do drugiej wojny światowej zajmowana, przez wysokich urzędników kopalni, w czasie okupacji została rezydencją gauleitera Fritza Brachta., który przed wkroczeniem Sowietów do Katowic popełnił samobójstwo. Czasami miejscowi mieszkańcy nazywają budynek, willą Brachta, co jednak jest określeniem zdecydowanie nie właściwym. Po wojnie było tu m.in. przedszkole, klub górniczy, kawiarnia itp. Od lat 90-ych XX wieku, do roku 2014 budynek należał do Getin Banku. Obecnie nadal jest w rękach prywatnych.

 

Jadąc od Katowic do Tych ulicą Pszczyńską, warto się na chwile zatrzymać, by o obejrzeć ten pochodzący z 1905 roku, budynek i wspomnieć jego pierwszego lokatora. Anton Uthemann.

 

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności