Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

 

Kulturalne oblicze Rozbarku

 

Teatr zlokalizowany jest w bytomskiej dzielnicy Rozbark i stąd właśnie wywodzi on swoją nazwę. Najbardziej prawdopodobne jest, iż nazwa Rozbark pochodzi od słowa rozłam i związana jest z prowadzoną działalnością górniczą na tych terenach. W okresie przedwojennym Rozbark była lukratywną dzielnicą, tętniącą życiem przemysłowym, handlowym oraz kulturowym. Zamknięcie Kopalni Rozbark bardzo negatywnie wpłynęło na sytuację mieszkańców tej dzielnicy. Dzisiaj piękna architektura Rozbarku jest mocno zaniedbana i bardzo ciężko jest dostrzec jej dawny blask.

 

Rewitalizacja Rozbarku

 

Aby ożywić dzielnicę Rozbarku i wykorzystać jej potencjał, powstała inicjatywa założenia Teatru w zabudowaniach po kopalnianych. Siedzibą Teatru są obiekty dawnej Kopalni Rozbark, w której od 1863 r. prowadzone było wydobycia węgla kamiennego. O kopalni zrobiło się głośno w 1923 r., kiedy to doszło do wybuchu pyłu węglowego. Na skutek katastrofy górniczej, życie straciło 145 górników. W roku 2004 r. kopalnia zaprzestała wydobycia węgla kamiennego. Trzy lata później część zabudowań kopalni wpisano do rejestru zabytków, pozostała część obiektów kopalni, w tym także stalowe wieże szybowe zostały rozebrane. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów byłej kopalni jest dawna cechownia. To właśnie w niej, Kazimierz Kutz kręcił sceny do filmu 'Sól ziemi czarnej'. Cechownia przeszła gruntowną modernizację i dzisiaj stanowi siedzibę Teatru Rozbark.

 

Nowoczesny teatr tańca

 

Teatr Rozbark został otwarty w 2014 r. Taneczno-muzyczna scena teatru, to naprawdę niezwykłe miejsce na mapie Śląska. Prowadzone działania remontowe oraz modernizacyjne doprowadziły do powstania nowoczesnego obiektu, z niezwykłym industrialnym charakterem. Budynki dawnej kopalni zostały przekształcone na scenę, widownię, trzy sale baletowe, siłownię, garderoby, salę warsztatowo-konferencyjną, kawiarenkę oraz pomieszczenia administracyjne. Obecnie Teatr Rozbark to jedna z najnowocześniejszych scen tanecznych w regionie.

 

Dlaczego warto odwiedzić Rozbark?

 

Teatr Rozbark to obowiązkowe miejsce dla wszystkich miłośników sztuki tanecznej. W repertuarze znajdziemy przedstawienia tańca współczesnego, pantomimy, baletu oraz tańca ulicznego. Profesjonalna gra aktorska, w połączeniu z atrakcyjnym repertuarem oraz wyjątkowym, industrialnym charakterem tego miejsca nadała byłej Kopalni nowego życia i rozsławiła to miejsce nie tylko w skali regionu, ale i kraju.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności