Teatr Zagłębia

Teatr Zagłębia

 

Fenomen Teatru Zagłębia

 

Historia Teatru Zagłębia sięga 1897 r. Jego powstanie było na ówczesne lata wielkim fenomenem. Aby wyobrazić sobie skalę tego wydarzenia, przenieśmy się pod koniec XIX w. do Zagłębia Dąbrowskiego - ważnego centrum przemysłowego, w którym priorytetem był rozwój górnictwa, hutnictwa żelaza oraz włókiennictwa… na pewno nie działalność kulturalna. Własnymi teatrami mogło poszczycić się wtedy tylko 6 miast w Polsce. Dlatego właśnie budowa Teatru w Sosnowcu, który wówczas nawet nie miał praw miejskich, było wielkim wydarzeniem kulturalnym.

 

Siedziba Teatru mieściła się w obiekcie wybudowanym za prywatne środki hrabiego Mortimera Renarda. Teatr był tylko jednym z elementów całego kompleksu kulturalnego, w skład którego weszły następujące obiekty:

  • Teatr Polski,
  • Teatr Miejski,
  • Teatr Zagłębia.

 

Powstały w XIX w. teatr zachwycał wyposażeniem - elektryczne oświetlenie, widownia na 700 osób, a także piękne loże nadawały mu luksusowego charakteru. Pierwsze lata działalności Teatru to ogromny rozkwit działalności kulturalnej. W okresie przedwojennym Teatr Zagłębia był jedynym w tym regionie miejscem o charakterze kulturalnym z prawdziwego zdarzenia. To tutaj właśnie wprowadzono innowację - sprzedaż biletów teatralnych w formie abonamentu.

 

Historia Teatru Zagłębia

 

Okres wojenny do dla Teatru Zagłębia bardzo ciężkie lata. Brak pieniędzy, zniszczenie mienia Teatru oraz trudna sytuacja polityczna sprawiła, że jego funkcjonowanie stało pod dużym znakiem zapytania.

 

Dopiero po drugiej wojnie światowej Teatr na nowo otworzył swoją scenę dla widzów. Ze względu na krzewienie patriotycznych tradycji i współpracę z powojenną opozycją, Teatr został zamknięty w 1948 r. Po siedmiu latach ponownie uzyskał zgodę na funkcjonowanie oraz nową nazwę - Teatr Zagłębia. Wcześniej instytucja funkcjonowała także pod nazwą Teatr Polski oraz Teatr Miejski.

 

Zmiana oblicza Teatru

 

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to ponowne ożywienie rozwoju Teatru. Sam budynek został poddany licznym remontom i modernizacjom, co spowodowało, że dzisiejszy wygląd obiektu znacząco odbiega od pierwotnej aranżacji i stylizacji Teatru. Obecnie w repertuarze możemy znaleźć zarówno spektakle klasycznej i współczesnej dramaturgii, jak i przedstawienia muzyczne oraz spektakle dla dzieci.

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 514 048 301
Zarezerwuj Online

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności