Zespół parkowo pałacowy w Pszczynie

Wiosna 1892 roku. Przez Bramę Wybrańców wjeżdżają kolejne eleganckie powozy i zatrzymują się w wysoko sklepionej sieni pałacu, by po opuszczeniu ich przez eleganckich gości wyjechać z drugiej strony. Eleganckie panie w wspaniałych sukniach, obwieszone cenną biżuterią oraz panowie we frakach lub galowych wojskowych mundurach zapełniają westybul i wśród gwarów rozmów, powoli wspinają się reprezentacyjną klatką schodową, kierując się do wspaniałej sali balowej, zwanej salą lustrzaną. Na ścianach vis-a-vis siebie wiszą dwa wspaniałe lustra o pow. 14 m kwadratowych każde. Pod sufitem nad trójką drzwi typu port-fenetr, na małych balkonikach zasiadła orkiestra.

 

Na sofach pod ścianami zasiadły czcigodne wyfiokowane matrony, na zmianę używające wykwintnych wachlarzy, to znowu podnoszące do oczu lornion, by nie przegapić czegoś ważnego, o czym będzie można plotkować przez wiele tygodni.

 

Szum rozmów cichnie, bo oto szeroką galerią nadchodzi książę Hans Heinrich XV Hochberg, wraz z poślubioną w grudniu ub. roku brytyjską arystokratką Marią Theresą Olivią Cornwallis-West), obecnie Księżną Pszczyńską (Fürstin von Pless), hrabinę von Hochberg. Księżna zwana Daisy, uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki, rozgląda się ciekawie po otoczeniu. Przyzwyczajona do wesołej i luźnej atmosfery towarzyskich spotkań na wyspach, jest nieco rozczarowana sztywnym i chłodnym (takim pruskim) zachowaniem zgromadzonych gości.

 

Jest jednak dobrej myśli. Przecież ona ze wszystkim sobie poradzi. Stara się jak najładniej zagospodarować pokoje pałacu, w którym przyszło jej mieszkać. Salon Zielony, jej buduar, sypialnia małżeńska, gabinety do pracy czy biblioteka i inne sale zaczynają nosić ślady jej działalności. Jest młoda i zakochana.

 

Niestety życie niesie same rozczarowania. Oschły nie okazujący uczuć małżonek. Jego częste długotrwałe wyjazdy i dochodzące do niej wiadomości o jego zdradach, sprawiają, że źle się czuje w wielkim, eleganckim ale zimnym w przenośni, pałacu. Coraz częściej opuszcza jego mury.

 

Pocieszenia szuka w pięknym wielohektarowym angielskim parku. Spaceruje samotnie śród krzewów różanecznika, zamyślona, staje na urokliwych łukowatych mostkach na kanałami łączącymi stawy w jedna całość. Szuka spokoju i ciszy w ustronnych miejscach parku siadając na wzgórku przy grobowcach rodziny Anhaltów - poprzednich właścicieli tego olbrzymiego terenu. Wspaniałe drzewa , zadbane krzewy udzielają jej specyficznego azylu. Przechodzi obok budynków parkowych. Siada w tzw. herbaciarni lub szuka cienia pod murem lodowni, gdzie głęboko schowane i przesypane trocinami leżakują wielkie tafle lodu wyrąbanego w zimie na parkowych stawach.

 

Kochani państwo. Wszystko to co napisałem jest prawdą. Mało. To wszystko istnieje do dziś i można to oglądać! Można popływać łódkami po parkowych stawach. 80% wyposażenia pałacu to wyposażenie autentyczne! Nie zmienił się też wygląd pałacu, ostatni raz przebudowanego w latach 1870 - 1876. Nadal jego barokowa bryła góruje nad parkiem. Kolejne pokolenia rodziców robi zdjęcia swoim pociechom siedzącym na potężnych żeliwnych lwach, leżących przy paradnym wejściu do pałacu.

 

W parterowych pomieszczeniach pałacu czas się zatrzymał. W latach 1915 - 1916 mieszkał w nich sam cesarz Wilhelm II, bo tu mieściła się Wielka Kwatera Główna (Großen Hauptquartier) armii niemieckiej.To stąd wychodziły rozkazy wydane przez marszałka Paula von Hindenburga i gen. Ericha Ludendorffa. Wiernie odtworzone apartamenty cesarza są dostępne dla zwiedzających.

 

Można by długo opisywać uroki parku i wytworność sal pałacowych. Ale najlepiej to zobaczyć na własne oczy. Tego po prostu nie da się opisać słowami.

 

A co dalej , z co raz mniej szczęśliwą Daisy? Jej małżeństwo w roku 1922, skończyło się rozwodem z winy księcia, a ona wyjeżdża już na zawsze z Pszczyny do Wałbrzycha a konkretnie do zamku w Książu. Nie będę zdradzał jej dalszych perypetii życiowych. trzeba przyjechać do Pszczyny i wszystkiego się dowiedzieć na miejscu.

Zapraszamy w imieniu gospodarzy Pałacu.

 

Godziny otwarcia Muzeum Zamkowego w Pszczynie

 

  styczeń-marzec kwiecień-czerwiec lipiec-sierpień wrzesień-październik listopad
P nieczynne 11-15* 11-15* 11-15* nieczynne
Wt 11-15* 10-15 9-17 10-15 11-15*
Śr 9-16 9-17 9-17 9-17 9-16
Cz 9-15 9-16 9-17 9-16 9-15
Pt 9-15 9-16 9-17 9-16 9-15
S 10-15 10-16 10-17 10-16 10-15
N 10-16 10-17 10-18 10-17 10-16

 

Wejście ostatnich zwiedzających na godzinę przed zamknięciem Muzeum w przypadku zwiedzania wnętrz lub na 2 godziny w przypadku zwiedzania wnętrz i pozostałych wystaw.

 

Dniem bezpłatnym od 1 kwietnia do 31 października jest poniedziałek, a od 1 listopada do 31 marca wtorek.

 

Zamek w Pszczynie - cennik zwiedzania

 

Wnętrza XIX i XX-wieczne

 • Bilet normalny 14,50 zł
 • Bilet ulgowy 8,50 zł
 • Bilet rodzinny (rodzice i dzieci od 7 do 16 lat) 32,00 zł
 • Bilet rodzinny (rodzice i dzieci) dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 27,00 zł

 

Wnętrza XIX i XX-wieczne + Stajnie Książęce

 • Bilet rodzinny (rodzice i dzieci od 7 do 16 lat) 36,00 zł
 • Bilet rodzinny (rodzice i dzieci) dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 30,00 zł

 

Zbrojownia

 • Bilet normalny 5,00 zł
 • Bilet ulgowy 3,00 zł

 

Karnet rodzinny (Wnętrza + Zbrojownia)

 • Karnet rodzinny (rodzice i dzieci od 7 do 16 lat) 42,00 zł
 • Karnet rodzinny (rodzice i dzieci) dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 37,00 zł

 

Karnet rodzinny (Wnętrza + Zbrojownia + Stajnie Książęce)

 • Karnet rodzinny (rodzice i dzieci od 7 do 16 lat) 46,00 zł
 • Karnet rodzinny (rodzice i dzieci) dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 40,00 zł

 

Gabinet Miniatur

 • Bilet normalny 3,00 zł
 • Bilet ulgowy 2,00 zł

 

Znane i nieznane

 • Bilet normalny 4,00 zł
 • Bilet ulgowy 2,50 zł

 

Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich

 • Bilet normalny 4,00 zł
 • Bilet ulgowy 5,00 zł

 

Chłodny powiew wachlarzy. Wachlarz europejski od XVIII do XX w.

 • Bilet normalny 5,00 zł
 • Bilet ulgowy 3,00 zł

 

Karnet na wystawy 'Gabinet Miniatur', 'Znane i nieznane', 'Chłodny powiew wachlarzy. Wachlarz europejski od XVIII do XX w.'

 • Bilet normalny 12,00 zł
 • Bilet ulgowy 7,50 zł

 

Stajnie Książęce w Pszczynie

 • Bilet normalny 5,00 zł
 • Bilet ulgowy 3,00 zł

 

 

 

 

 

 

 

Hyalutidin - rozwiązanie na stawy

Nasi klienci dostają kartę partnerską...

M13 Wygodne Spanie
Mariacka 13, 40-001 Katowice

+48 793 278 926

Wygodne spanie w centrum Katowic!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności